داستان فیلم:

 سرجی یک سرباز با اختلال اضطراب پس از سانحه است که سعی می‌­کند زندگی خود را در شرق اوکراین بسازد. این داستان در سال 2025، یک سال بعد از جنگ ویرانگر با روسیه رخ می‌­دهد. او کار خود را در یک کارخانه ذوب به دلیل مرگ یکی از همکارانش از دست می­‌دهد و بعد به عنوان راننده کامیون حمل آب استخدام می‌­شود. سرجی با زندگی جدید خود مشکلاتی دارد. در ادامه، با کاتیا باستان شناس سابق آشنا می‌شود که حالا به عنوان یک فعال حقوق بشر کار می‌­کند. سرجی تصمیم می‌­گیرد برای شناسایی کشته شدگان جنگ در ماموریت لاله سیاه به کاتیا بپیوندد.

***

فیلم آتلانتیس
فیلم آتلانتیس

 

والنتین واسیانویچ کارگردان و تهیه کننده اوکراینی است که سال 1971 در ژیتومیر به دنیا آمده است. او به عنوان فیلمبردار و کارگردان فیلم مستند از دانشگاه ملی تئاتر، سینما و تلویزیون کارپنکو فارغ التحصیل شده است. در سال­های 2006 و 2007 در مدرسه کارشناسی ارشد کارگردانی فیلم، در لهستان تحصیل کرده و در حال حاضر بر روی فیلم های مستند و داستانی کار می­‌کند. از فیلم‌­های او می­توان به سطح سیاه، کردنز، Zvychayna sprava و گرگ و میش اشاره کرد.

****

این فیلم نماینده اوکراین برای بخش “بهترین فیلم بلند بین المللی” نود و سومین جوایز اسکار در سال 2021 بود. همچنین برای بخش غیرانگلیسی‌زبان هفتاد و هشتمین دوره مراسم گلدن گلوب 2021 معرفی شده بود. البته در هیچکدام از این دو، فیلم به موفقیت خاصی نرسید.

*****

پیتر سوبچینسکی – راجر ایبرت: من می‌دانم که بیشتر مردم دنبال فیلمی هستند تا در فراموش کردن مشکلات دنیا به آن‌ها کمک کند؛ نه فیلمی که مشکلات را به آن‌ها یادآوری کند. با این حال من مطمنئم مشکلی با دیدن یک فیلم تلخ ندارید اگر این فیلم با نوآوری همراه شده باشد و شما را به سطوحی ببرد که با آنها آشنا نشده باشید. کارگردان در مورد دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم و جایی که منتظر ماست، حرف‌های جالبی دارد. اگر از آن دسته هستید، احتمالاً آتلانتیس را می‌پذیرید و تا مدت‌ها پس از اتمام آن هنوز احساس خوبی به دیدن این فیلم خواهید داشت.

جنی نلف – آستین کرونیکل: آتلانتیس فیلم راحتی برای دیدن نیست و قرار هم نیست که باشد. این یک فیلم ضد جنگ است که هیچ راه حلی هم ارائه نمی‌کند. آنچه مشخص است اینکه واسیانوویچ معتقد است انسانیت با فاجعه بازسازی می‌شود. هیچ پاسخ آسانی برای جنگی که در حال حاضر باعث خونریزی کشورش شده وجود ندارد. حتی اگر اوکراین موفق شود، بازهم کوهستانی از موانع وجود دارد که برای گذشتن از آن و پایان دادن به این وحشت، باید آنان را حفاری کنند. شخصیت سرجی، علاقه‌ای به ترک کشوری که برای آن جنگیده ندارد، حتی وقتی که راه خروج آسانی از آنجا دارد.

فیلم آتلانتیس